Jesteś tutaj: Aktualności / Spotkanie autorskie z Marią Frycz-Żółtek wokół książki "Franka"

Spotkanie autorskie z Marią Frycz-Żółtek wokół książki "Franka"

Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski oraz Gminna Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie z Marią Frycz-Żółtek wokół książki pt. „Franka”, które odbędzie się już w najbliższy wtorek, 20 czerwca 2023 r. o godzinie 10:00 w Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, ul. Piłsudskiego 2A.

Maria Frycz- Żółtek przez wiele lat mieszkanka Zakopanego. Ukończyła studia magisterskie na kierunku filologia angielska na Uniwersytetcie Śląskim. Przez wiele lat uczyła anielskiego w jednej z zakopiańskich szkół. W 2015 roku dla sowjego Męża przyjechała do Chicago na stałe. Pracuje w Gimnazjum imienia Rosy Parks z młodzieżą hiszpańskojęzyczną w Harvey Dixmoor, w stanie Illinois.

Inspiracją do napisania książki była między innymi historia kucyka Luisa uratowanego przez Annę Szewczyk, rodzinne opowieści o pradziadzie jej męża Tomaszu Bulandzie, niezwykłej postaci historycznej, a także rozmowy z uczniami o różnicach postrzegania świata między młodym a starszym pokoleniem. "Franka" jest jej debiutem literackim.

Od dziecka jeździ na nartach i odpoczywa wędrując po Tatrach i w dolinach Alp. W 2015 roku wraz z mężem Krzysztofem przeszła 800 - kilometrową trasę Santiago de Compostella w Hiszpanii, a następnie w kolejnych latach Santiago de Teho w Portugalii, GT 87 we Francji oraz w 2021 r. kilka tras alpejskich w Szwajcarii.