Aktualności

   

27 października 2023 r. bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej z Czarnego Dunajca oraz Filii uczestniczyli w 26. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Mottem tegorocznej edycji był cytat z wiersza Urodziny” Wisławy Szymborskiej „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. W Święcie Książki wzięło udział prawie 500 wystawców i ponad 800 autorów, m.in. Katarzyna Bonda, Max Cegielski, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek, Max Czornyj, Jacek Dehnel, Jacek Dukaj, Anna Goc, Aneta Jadowska, Marek Krajewski, Roma Ligocka, Jakub Małecki, Katarzyna Nosowska, Łukasz Orbitowski, Grzegorz Piątek, Katarzyna Puzyńska, Radek Rak, Mariusz Szczygieł, czy Szczepan Twardoch. Bibliotekarze mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą polskich i zagranicznych wydawnictw, mogli wziąć udział w licznych spotkaniach, prelekcjach czy dyskusjach, spotkać się z ulubionymi pisarzami, zdobyć autografy i powiększyć zbiory bibliotek o nowe tytuły.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Dunajcu jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

W ramach zadania zakupiono:

-  4 zestawy komputerowe z oprogramowaniem,

- 2 komputery przenośne (laptopy),

- 2 urządzenia wielofunkcyjne,

- 1 czytnik kodów kreskowych,

Koszt ogółem zadania wynosił 24 800,00 zł, z tego 20 500,00 zł dofinansowania z Instytutu Książki.

Zakupiony w ramach programu sprzęt będzie służył naszym czytelnikom, a także pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej oraz naszych filii w ich codziennej pracy.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Dunajcu zaprasza na IX edycję Nocy Bibliotek, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Absurd nie czytać”.

W ramach organizowanego wydarzenia zostanie wyświetlony film pt. „Moja mama Gorylica” (2021, reż. Linda Hambäck, Szwecja, Norwegia, Dania). Film familijny dla dzieci 5+, opowiadający o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych.

6 pażdziernika (piątek)

godz. 18.30

miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Dunajcu, ul. Targowa 1

Noc Bibliotek to święto bibliotek i czytania. Ta ogólnopolska akcja ma na celu w niekonwencjonalny sposób zachęcić osoby w każdym wieku do korzystania z zasobów bibliotek.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Dunajcu otrzymała z Instytutu Książki dofinansowanie w wysokości 20 500 zł. na zakup sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”.

Jesteśmy jedną wśród 95 Bibliotek w Polsce, którym zostało przyznane dofinansowanie.

Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy.

18 sierpnia 2023 r. odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia. Warsztaty rozpoczęły się od ćwiczeń relaksujących, pobudzających wyobraźnię i kreatywność. Następnie Nasi mali czytelnicy wysłuchali fragmentu z książki pt. „Próbowanie” autorstwa Kobiego Yamady. To opowieść o chłopcu, który każdego dnia marzy, żeby tworzyć piękne rzeczy, ale zwątpienie w siebie powstrzymuje go przed podjęciem działania. Dlatego zawsze warto próbować i dążyć do osiągnięcia swoich celów i realizacji własnych marzeń. W drugiej części spotkania dzieci wykonały piękne, kwiatowe tęcze. Dziękujemy wszystkim dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Dunajcu wraz z Filiami otrzymała dotację w wysokości 20 000 złotych w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych Kierunek interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych. Przyznana kwota dofinansowania pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.

Dzięki środkom finansowym pozyskanym z dotacji ministerialnej oraz środkom z wkładu własnego księgozbiór naszej biblioteki w bieżącym roku powiększy się o kolejne pozycje książkowe. Zachęcamy Czytelników do korzystania z zasobów biblioteki i zgłaszanie propozycji tytułów do zakupu.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Następna strona

Polecamy